Priklausomybių konsultantė

Aistė Kudzytė
„Dramblys apsigyvena visokiuose namuose. Jis įkiūtina nepastebėtas. Pirmaisiais metais net nekrenta į akis. Antra vertus, niekas ir nesistengia jo įžvelgti...“

Taip J. F. NISSEN knygoje „Nematomas dramblys“ vaizdingai nusako priklausomybės vystymąsi ir neigimą.

Problemos neigimas kaip tik „padeda“ nematyti to dramblio, kuris trypia priklausomo žmogaus ir jo artimųjų gyvenimus. O nematomas jis dar pavojingesnis.


Vidutiniškai 1 iš 10-15 psichoaktyvias medžiagas vartojančių asmenų gali tapti priklausomas. Kai skausmas gyventi  su  cheminėmis medžiagomis tampa didesnis, negu skausmas gyventi be jų – mes galime susitikti pokalbiuiTas pats galioja ir kompulsyviems veiksmams, tokiems kaip azartiniai lošimai. Priklausomybė – tai savita kūno, proto ir sielos būsena, kuomet alkoholio, narkotikų, kitų cheminių medžiagų vartojimas arba kompulsyvūs veiksmai įgauna daug didesnį prioritetą, negu bet kas kitas žmogaus gyvenime. Ir tas „prioritetas“ sukelia asmeniui ir jo aplinkai neigiamų pasekmių. Kitaip sakant, priklausomybė – tai klastinga, lėtinė ir potencialiai mirtina liga, kurios progresavimą galima sustabdyti, jeigu visiškai atsisakoma cheminės medžiagos vartojimo ar kompulsyvaus veiksmo.


PAGRINDINIAI PRIKLAUSOMYBĖS POŽYMIAI (pagal TLK-10):

1.   Stiprus noras vartoti psichoaktyvią medžiagą / kartoti kompulsyvų elgesį.

2. Sunku valdyti vartojimą (jo pradžią, pabaigimą, intensyvumą ar eigą).

3.   Abstinencijos būsena, kai vartojimas / kompulsyvus elgesys buvo nutrauktas arba sumažintas (toliau vartojama, norint išvengti abstinencijos arba ją palengvinti).

4. Didėjanti tolerancija (didesnės dozės reikalingos pasiekti efektui, kuris pradžioje buvo pasiekiamas mažomis dozėmis).

5.   Kitų interesų ir pomėgių mažėjimas; daug laiko skiriama medžiagai gauti arba vartoti / kartoti kompulsyvius veiksmus, arba atsigauti nuo jos poveikio.

6. Medžiagos vartojimas / kompulsyvus elgesys, nepaisant akivaizdžiai neigiamų pasekmių (sveikatos sutrikimų, psichologinių sunkumų, finansinės, socialinės padėties blogėjimo, nelaimingų atsitikimų, nelaimių).